Tradycją już stało się, iż co roku na przełomie września i października Komenda Hufca ZHP Aleksandrów Kujawski organizuje Rajd Konspiracyjny pn. „Start-Korzenie”. Stanowi on bowiem niebywałą okazję do inauguracji kolejnego roku harcerskiego, ale również do skupienia się na historii harcerstwa, a w szczególności poświęcenia uwagi Szarym Szeregom. Tegoroczny VIII już Rajd Hufca, zorganizowany został w dniach 7-8-9 października 2016r. , a bazą lokalową była Publiczna Szkoła Podstawowa  Nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim.

Podczas zlotu odbyła się kilkugodzinna gra terenowa, w trakcie której harcerze wykonywali przygotowane dla nich zadania. Każdy uczestniczący w grze patrol otrzymał mapę Aleksandrowa Kujawskiego oraz kartę patrolową, z którą wyruszył w trasę. Zadaniem patroli było między innymi „odnalezienie” na trasie odpowiedzi na przygotowane dla nich pytania dotyczące ważnych, zabytkowych miejsc w Aleksandrowie Kujawskim. Wśród zadań przygotowanych dla patroli nie zabrakło również krzyżówki sprawdzającej wiedzę z różnych dziedzin harcerstwa, oraz Quizu pn. „Szare Szeregi”. Patrole zapaliły również znicze pod pomnikiem por. Karola Palczyńskiego

Poza grą na uczestników rajdu czekały również inne atrakcje, spośród których wymienić można chociażby świeczkowisko pn. „Okruchy pamięci" - swą tematyką nawiązujące do Małego Powstańca - „Małego chłopca z Podwala”. Dodatkowo odbył się również konkurs plastyczny pn. „Szare Szeregi - czas honoru, czas próby”, w trakcie którego wyróżniono 44 prace, a ich autorzy otrzymali indywidualne nagrody. Jednym z zadań rajdowych było również przygotowanie przez patrole scenek, na podstawie fragmentów tekstów zaczerpniętych z książek pt: „Kamienie na szaniec” i „Akcja pod Arsenałem”, które to później prezentowane były na świeczkowisku. Podczas Rajdu nie zabrakło również tradycyjnych pląsów i zabaw harcerskich.

W rajdzie brały udział patrole z terenu powiatu aleksandrowskiego. Spośród których najlepsi okazali się:

I miejsce - 14 Drużyna Wielopoziomowa „Szychy” z Zespołu Szkół i Przedszkoli w  Bądkowie

II miejsce - 6 Drużyna Wielopoziomowa „Białe Wilki” z Zespołu Szkół w Stawkach

III miejsce - 8 Drużyna Wielopoziomowa „Srebrne Orły”  z Zespołu Szkół w Stawkach

Wszystkie uczestniczące w Rajdzie patrole otrzymały pamiątkowe dyplomy i znaczki okolicznościowe, natomiast najlepszym patrolom dodatkowo zostały wręczone puchary.

Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miejską Aleksandrów Kujawski, w ramach otwartego konkursu ofert na rok 2016.

Komenda Hufca ZHP Aleksandrów Kujawski składa podziękowania dla Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim oraz obsłudze szkoły, za wsparcie naszego rajdu, poprzez udostępnienie nam budynku szkoły, jako bazy lokalowej na noclegi i organizację zajęć programowych.

phm. Anita Rybczyńska

z-czyni Komendanta Hufca

ds. promocji Hufca i pracy z kadrą

Chorągiew Kujawsko-Pomorska